UA-89805590-2
14.09.2019 - BATHAYDER - Batman Halı Yıkamacılar Yardımlaşma Derneği

Halı Bakımı Nasıl Yapılır?

Halı Bakımı Nasıl Yapılır?
Reklam

MAKİNA VE YÜN HALI BAKIMI İÇİN ÖNERİLER
Evlerde halınızı temizlerken asla sopa ile dövülmemeli halı çırpma yapılmamalıdır eğer mümkün ise her gün elektirik süpürgesi ile çekilmelidir.
Halınızı kendiniz yıkamamalı ve uzman bir firmaya verilmelidir.
Halınıza dökülen suyu kurutmak için güneş altında uzun süreli bekletilmemelidir.
Halı yüzeyine 80°C nin üzerinde sıvı ve katı , metaller teması sağlanmamalıdır .
Halılarınızın üzerine uzun süreli masa sandalye sehpa ve ucu sivri eşyalar koymayınız dönüşü mümkün olmayabilir.
Kullanmadığınız halılarınızı da rulo halinde katlamadan ve poşetli ambalaj olmadan rutubet olmayan yerde muhafaza ediniz halınız küflenebilir.

 

YÜN VE DOKUMA HALILARDA BAKIM ÇOK ÖNEMLİ

Yukarıda belirtmiş olduğumuz yazılar yün halı için de geçerlidir fakat yün ve el dokuması halıların bakımı sırasında ekleyeceğimiz en önemli şey ise halınızı kesinlikle yıkamayınız ve silmeyiniz halının renklerini büyük olasılık ile bozmuş olursunuz sakın denemeyiniz işin de uzman bir firmaya danışınız .
Yün halılarınızı yılda 2 sefer yıkatmalısınız temizliği makine halısı kadar kolay değildir ve sık dokumaları olduğu için elektirik süpürgesi fazla etki gösteremez.

Halınıza dökülen çay, yemek, öje, boya vs. bunlara müdahale etmeden önce uzman bir firmaya danışınız aksi halde halınızı bozabilir yada lekeyi kalıcılaştırırsınız.

Evlerde kullanılan deterjanların içindeki kimyasal katkılar örneğin; Kostik gibi kimyasallar halınıza dökülen lekenin kalıplaşmasında yardımcı olur ve halıya dökülen maddeyi kesinlikle basınç yaparak ovalayarak çıkarmaya çalışmayınız bu uğraşım da halıya büyük ölçüde zarar verir.

Halınıza dökülen şeyi kağıt peçete yardımıyla bastırmadan alınız üzerine peçete koyarak uzman bir yıkamacıya yollayınız ben kendim yapacağım diyorsanız deterjan kullanmadan bol bol su veriniz.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0